Klinická studie publikována v březnu 2018 v Journal of Translational Medicine potvrzuje schopnost perinatálních kmenových buněk z tkáně pupečníku navodit regeneraci a obnovit tak poškozené funkce organismu.
Tato nová studie hodnotila potencionální výhody a hodnověrnost aplikace kmenových buněk z tkáně pupečníku při léčbě roztroušené sklerózy (RS).
V rámci studie bylo sledováno 20 osob s průměrným věkem 41 let, kteří byli postiženi RS v průměru téměř 8 let. Jako léčbu podstoupili 7 infuzí kmenových buněk z tkáně pupečníku. Již jeden měsíc po léčbě bylo u pacientů zaznamenáno zjevné zmírnění symptomů onemocnění a to v mnoha případech trvající po dobu jednoho roku. Navíc u žádného z pacientů nedošlo k progresi onemocnění nebo výskytu lézí. Jeden z pacientů byl po léčbě schopen chodit za pomoci chodítka, přestože byl dříve plně závislý na invalidním vozíku.
Ve studii bylo prokázáno, že aplikace kmenových buněk z tkáně pupečníky je nejen bezpečná, ale že zejména navozuje biologický restart poškozených tkání. Konkrétně u této malé studijní skupiny došlo ke zlepšení funkcí u močového měchýře, střeva a sexuálních funkcí, zlepšení chůze a mobility horních končetin, u pacientů došlo ke snížení únavy a celkovému zlepšení kvality života.
Zdroj: https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-018-1433-7