fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Dnes je význačný svátek: Světový den pupečníkové krve

Milé maminky, rodiny a vůbec všichni, kteří sledujete vývoj regenerativní medicíny. Dnes si připomínáme Světový den pupečníkové krve, který v loňském roce vyhlásila organizace Save the Cord Foundation v americké Arizoně. Smyslem vzniku světového dne je vytvoření jedinečné příležitost k tomu, aby se budoucí nebo stávající rodiče a zdravotničtí pracovníci seznámili s aktuálními poznatky z oblasti využití pupečníkové krve.

Od roku 1988, kdy se s léčbou za pomocí vlastních buněk z pupečníkové krve začalo, bylo na celém světě provedeno více než 35 tisíc transplantací. Cíl je jediný: Zachránit lidské životy, které ohrožují závažná onemocnění.

V oboru regenerativní medicíny mají perinatální tkáně a odběry pupečníkové krve své pevné místo. Vidíme velký příslib do budoucna, například v léčbě autismu, kde je frekvence postižených dětí v dnešní společnosti čím dál vyšší a slibné výsledky se ukazují i při léčbě dětské mozkové obrny. Z dalších chorob a civilizačních onemocnění, kde by mohla pupečníkové krev pomoci, lze jmenovat cukrovku, ztrátu sluchu, mrtvici, poranění mozku a další.

Vědecké studie, které se zaměřují na pupečníkovou krev a její využití, se za poslední tři dekády nevídaně a dynamicky rozrostly. V současné době je aktivních zhruba 200 klinických studií, které využívají buňky získané z pupečníkové krve a dalších perinatálních tkání.

Účelem Světového dne pupečníkové krve je šířit osvětu o trendech a aktuálním vývoji v úseku pupečníkové krve. Budoucí rodiče, odborná i široká veřejnost se tak mohou blíže seznámit s úžasným příběhem, který je součástí regenerativní medicíny. Je to příběh, který otevírá nové rozhledy pro lidské zdraví a Národní centrum tkání a buněk si váží faktu, že je toho plnou součástí.