fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Těhotenství a dlouhodobé uchování perinatálních tkání a buněk

Ideální doba, kdy se začít zajímat o uchování perinatálních tkání, je druhý trimestr těhotenství. Uchování nebo použijeme-li překlad z angličtiny „bankovnictví“ (anglický originál „banking“) perinatálních tkání je získávání a dlouhodobé uložení kmenových buněk pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Pupečníková krev je krev, která zůstává v pupeční šňůře po narození miminka a je bohatá na různé typy kmenových buněk. Odebírá se bezprostředně po narození dítěte po přestřižení pupeční šňůry. V tomto okamžiku je už miminko oddělené a nehrozí mu žádné nebezpečí. Tkáň pupečníku, která je bohatá na kmenové buňky s výrazným regenerativním účinkem, se odebírá taktéž bezprostředně po narození miminka a přestřižení šňůry, a to i s oblíbenou možností tzv. dlouhého „dotepání“ pupečníku.

Pupečníkovou krev je možné takto za poplatek dlouhodobě uložit v rodinné bance. Výsledná cena je závislá na předplacené délce uložení a v některých případech lze využít i výhodné možnosti úhrady například formou zaměstnaneckých benefitů (Cafeterie) nebo relativně častých akčních slev. Klientky Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra (211) dostávají příspěvek ve výši 500 Kč.

Krev může být následně využita pro sourozenecké transplantace k léčbě onemocnění jako např. talasémie, nebo může být v rámci klinické studie podána samotnému dítěti k léčbě onemocnění jako dětská mozková obrna nebo autismus. Tkáň pupečníku je možné rovněž uchovat jak pro potřeby dítěte, tak celé rodiny pro budoucí využití v rámci regenerativní medicíny. Mezenchymální kmenové buňky obsažené v tkáni lze podat autologně (vlastní podání) i alogenně (podání cizímu příjemci).

Pupečníkovou krev i tkáň pupečníku lze také v některých porodnicích darovat do veřejného registru, kde může být následně využita k výzkumu nebo léčbě pacientů.

Co jsou to perinatální buňky?

Narození dítěte je jedinečnou možností získání celé škály tkání a buněk označovaných jako tkáně a buňky perinatální. Jedná se zejména o pupečníkovou krev, tkáň pupečníku, placentu, chorion a amniovou membránu.

Od první transplantace v roce 1988 je pupečníková krev ve zdravotnických zařízeních celého světa využívána pro léčbu více než 85 onemocnění. Pupečníková krev dárců se používá pro transplantace krvetvorby. Mezi léčené choroby patří například leukémie, vrozené metabolické vady, vrozené poruchy imunity. Autologní pupečníková krev je zkoumána v klinických studiích v regenerativní medicíně. Nejvíce studií se zabývá neurodegenerativními nemocemi.

[icon name=“arrow-circle-right“ class=““ unprefixed_class=““] Prozkoumejte velký přehled průběžných výsledků klinických studií.

První studie, která využila jedinečné vlastnosti mezenchymálních kmenových buněk (MSC) z tkáně pupečníku proběhla v roce 1995. V současné době (září 2019) je téměř devadesát aktivních klinických studií, které zkoumají léčivý potenciál buněk z tkáně pupečníku. Slibné výsledky napovídají, že pomocí těchto buněk budeme v budoucnu léčit onemocnění, jako je například Alzheimer, autismus, diabetes nebo dětská mozková obrna. MSC buňky navíc zmírňují proces stárnutí, podílejí se na regeneraci organismu a mají významný léčivý potenciál u celé řady dalších onemocnění.

[icon name=“arrow-circle-right“ class=““ unprefixed_class=““] Prozkoumejte terapeutický potenciál kmenových buněk z pupečníkové krve a tkáně pupečníku.

Výhody uložení perinatálních tkání pro rodinu

Perinatální kmenové buňky nejsou buňky embryonální. Jejich odběr a uložení je eticky nekonfliktní a navíc se jedná o bezbolestnou a naprosto bezpečnou proceduru. Jediné, co nastávající rodiče musí udělat je, rozhodnout se ještě před porodem. Vzácný okamžik narození dítěte a možnost odběru perinatálních tkání nelze vrátit ani pozastavit. Zatímco pupečníková krev obsahuje zejména buňky krvetvorné, tkáň pupečníku je bohatá na tzv. mezenchymální kmenové buňky. Perinatální buňky mají jedinečné vlastnosti, a to i díky tomu, že jsou mladé a nezatížené životním stylem. Využívají se v klinických studiích k léčbě, hojení, regeneraci a nastolení původních funkcí tkání a orgánů.

[icon name=“arrow-circle-right“ class=““ unprefixed_class=““] Prozkoumejte co jsou perinatální tkáně a buňky.

Chci si perinatální tkáně nechat odebrat, co musím udělat?

Je dobré se informovat  předem, aby Vás nic nezaskočilo a měli jste dostatek času si vše prostudovat. Na informační lince 800 682 522 Vám naše konzultantka zodpoví veškeré dotazy a vysvětlí, jak se k odběru nezávazně registrovat, případně pomůže s vyplněním potřebné dokumentace. Pokud si stále nejste jisti svým rozhodnutím, nevadí, do doby porodu máte čas si vše v klidu rozmyslet. A co je lepší – odebrat pro miminko krev, tkáň pupečníku nebo oboje? Výhody těchto tkání Vám také rádi objasní odborníci na informační lince. Pomoci s rozhodováním mohou i informace na našich stránkách.

[icon name=“arrow-circle-right“ class=““ unprefixed_class=““] Prozkoumejte co je lepší uchovat – pupečníkovou krev nebo tkáň pupečníku?