fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Léčba aplastické anémie: Henriqa zachránila vlastní pupečníková krev

Fotografie Henriqa v článku byla pořízena v Lisabonu v Portugalsku, jen pár dní poté, co byl propuštěn z nemocnice. Henriq onemocněl závažnou formou aplastické anémie. Léčen byl svou vlastní pupečníkovou krví. Bylo to poprvé, co vlastní (autologní) pupečníková krev byla v Portugalsku využita k léčbě aplastické anémie. Momentálně je jeho onemocnění v remisi (pozn. jedná se o dosažení bezpříznakového období).

Nikdy nemůžeme vědět, co přinese budoucnost

Henriqova maminka říká: „Před 14 lety, když jsem čekala Henriqova bratra, tak mi jeden náš příbuzný řekl o možnosti uchování perinatálních kmenových buněk. V Portugalsku se tehdy už o bankovnictví pupečníkové krve začalo mluvit a nás tato možnost zaujala hlavně proto, že věda jde dopředu hrozně rychle a nikdy nemůžeme vědět, co budoucnost přinese. Byla to vlastně taková jiná forma zdravotního pojištění. A když se o 9 let později narodil Henriq, rozhodli jsme se uložit kmenové buňky i pro něj. Nejen proto, aby měly obě děti to samé, ale i proto, že stále věříme, že mnohé oblasti medicíny se mohou rozvinout právě díky kmenovým buňkám. Obě moje těhotenství proběhla v pořádku a bez problémů a oba chlapci byli narozeni zdraví a dobře rostli, takže nás vůbec nenapadlo předvídat Henriqovu nemoc.“

Vzácné, ale závažné onemocnění

Aplastická anémie je vzácné, ale závažné onemocnění, které se objeví, když funkce kostní dřeně selže a přestane tvořit dostatečné množství krevních buněk, což způsobí anémii, krvácení a četné infekce. Důvod vzniku onemocnění je většinou neznámý. Předpokládá se, že aplastická anémie může začít, když tělo nadměrně reaguje na nějaké infekční onemocnění, což způsobí autoimunitní reakci a tělo potom bojuje proti vlastní kostní dřeni. Ročně aplastickou anémií onemocní 2–7 lidí z miliónu. Jedinou možnou léčbou aplastické anémie je restart imunitního systému transplantací kmenových buněk (pozn. tj. transplantace kostní dřeně, nebo pupečníkové krve).

Transplantace pupečníkové krve zlepšila krevní parametry

Henriq je typický malý kluk, který má rád dinosaury, superhrdiny a hraní her. Také rád sleduje televizi. Minulou zimu kvůli aplastické anémii velmi onemocněl a byl hospitalizován. Na transplantaci se připravoval na onkologickém oddělení v jedné z nemocnic v Lisabonu (na IPO), kde podstoupil chemoterapii. Henriqova pupečníková krev byla desátou, kterou banka pupečníkové krve CRIOESTAMINAL propustila k léčbě dítěte z Portugalska.  Transplantace proběhla pátého dubna 2019 a následně se u Henriqa výrazně zlepšil počet bílých krvinek i další krevní parametry. Henriq byl z nemocnice propuštěn již po měsíci, ale stále je lékařským týmem IPO sledován. Lékaři jsou Henriqovým klinickým zlepšením potěšení a předpokládají, že výsledek transplantace bude dobrý.

Na druhé z fotografií je Henriq se svým 13 letým bratrem. Fotografie je z léta 2019.

Henriq na veřejných místech často nosí masku, aby se během období obnovy imunitního systému chránil před baktériemi. Henriqova matka říká: „Naštěstí jsme se rozhodli dobře a kmenové buňky uložili.” Banka pupečníkové krve CRIOESTAMINAL byla založena v roce 2003 a kromě pupečníkové krve také začala nabízet uložení mezenchymálních kmenových buněk z tkáně pupečníku.


Převzato z: https://parentsguidecordblood.org/en/news/henrique-was-saved-his-own-cord-blood