fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Světový den pupečníkové krve připomene stovkám milionů lidí význam uchování perinatálních tkání

(Brno, Praha, Ostrava, Zlín, Galanta, Dunajská Streda – 15.  listopadu) Podle údajů organizace Save the Cord Foundation bude mít letošní Světový den pupečníkové krve skutečně globální rozměr. Do mezinárodního projektu edukace o tom, jaký má smysl uchovávat pupečníkovou krev, jaká onemocnění se pomocí ní léčí a jaké nemoci jsou předmětem klinických studií, se zapojilo už 50 bank pupečníkové krve po celém světě (číslo se stále aktualizuje).

Světový den pupečníkové krve vyhlásila v roce 2017 organizace Save the Cord Foundation v americké Arizoně. Smyslem vzniku světového dne je vytvoření jedinečné příležitost k tomu, aby se budoucí nebo stávající rodiče a zdravotničtí pracovníci seznámili s aktuálními poznatky z oblasti využití pupečníkové krve. 

Mezi aktivně zapojenými účastníky najdeme banky pupečníkové krve v Číně, Indii, Hong Kongu, Spojených státech, Argentině, Kanadě, Velké Británii, Holandsku, České republice, na Slovensku nebo v Izraeli. Díky globálnímu propojení se tak osloví stovky miliónů lidí prostřednictvím sociálních sítí, na živých streamech, pomocí webinářů, emailů, ale také přímo v ulicích, v porodnicích nebo kulturních zařízeních. Organizují se také dny otevřených dveří v laboratořích bank a kryoskladech, přednášky a diskuse se studenty, rodiči a zdravotnickými profesionály.

Aktuální přehled o zapojených organizacích najdete na stránkách organizátora:

https://www.worldcordbloodday.org/local-educational-events-wcbd.htmlV České republice probíhají celý týden od 11. do 15. listopadu setkání v porodnicích v Brně, Ostravě, Praze a Zlíně, na Slovensku pak v porodnicích v Galantě a Dunajské Stredě. „Světový den si záměrně připomínáme v porodnicích, které jsou dlouhodobě lídry v počtu odběrů perinatálních tkání (pupečníková krev a tkáň pupečníku),“ říká manažer Rodinné banky perinatálních a mesenchymálních buněk Rudolf Horák. Podle údajů banky stoupl meziročně počet odběrů v České republice o 160 %, na Slovensku pak dokonce o 207 %.

Porodnice už dávno nejsou pouze místem, kde se narodí miminko, ale přináší důležitý servis a péči dlouho před porodem. Věnují se komplexní přípravě budoucí maminky během plánovaných vyšetření nebo v předporodních kurzech, které se konají právě na půdě porodnic. I během nich se maminky dozvídají o odběrech pupečníkové krve a významu uchování perinatálních tkání.

Samotné odběry jsou potom prováděné na vysoké profesionální úrovni a splňují nejvyšší kritéria na objem odebrané krve a mikrobiologickou kvalitu transplantátů.

Více než 35 tisíc transplantací pupečníkové krve

První transplantace pupečníkové krve byla poprvé úspěšně uskutečněna ve Francii v roce 1988. Francouzský tým pod vedením dr. Eliane Gluckman provedl jako první na světě transplantaci pupečníkové krve na záchranu chlapce trpícího Fanconiho anémií. Od té doby bylo na celém světě provedeno více než 35 tisíc transplantací pupečníkové krve.

Dnes se kmenové buňky pupečníkové krve používají k léčbě více než 85 život ohrožujících chorob, včetně srpkovité anémie, lymfomu a leukémie. Výzkum pupečníkové krve naznačuje také velký příslib v regenerativní medicíně pro potenciální léčbu autismu, mozkové obrny, traumatického poškození mozku, cukrovky, mrtvice, poranění míchy a mnoha dalších onemocnění. Bohužel je stále při většině porodů pupečníková krev vyhazována jako lékařský odpad.V perinatálních tkáních je obrovská budoucnost a právem jsou považované za „biologickou pojistku rodiny“. Výsledky mnoha vědeckých studií nás ujišťují, že buňky pupečníkové krve a tkáně pupečníku sehrají v budoucnosti zásadní roli v léčbě celé řady imunologických, degenerativních, endokrinních, hematologických a metabolických onemocnění a budou také v budoucnosti přispívat k regeneraci a obnově poškozených či zestárlých tkání a orgánů.

Svým rozhodnutím při porodu, mohou maminky přesunout biologicky cenné perinatální tkáně z kategorie biologického odpadu, do kategorie cenného biologického materiálu. Získají tím ty nejhodnotnější buňky na potencionální léčbu svého dítěte, jeho sourozenců a případně pro celou rodinu.

Týden pupečníkové krve – velký průzkum

Jako oficiální účastník Světového dne pupečníkové krve 2019 bude Rodinná banka perinatálních a mesenchymálních buněk hrát důležitou roli při zlepšování vzdělávání a povědomí o pupečníkové krvi. Zveme vás, abyste se k nám připojili:

V České republice v Praze, Brně a Ostravě a na Slovensku v Dunajské Stredě a v Galantě budou naši tazatelé seznamovat maminky v porodnicích s problematikou uchování pupečníkové krve a zjišťovat jaké mají povědomí o perinatálních tkáních a jejich terapeutickém potenciálu. Dotazování proběhne formou kvantitativního šetření a s výsledky poté seznámíme veřejnost.

Další informace naleznete zde: https://pupecnikovakrev.cz/svetovy-den/

# # #Světový den pupečníkové krve 2019 je oficiálně sponzorován společností Quick Specialized Healthcare Logistics, uznávaným lídrem v oblasti lékařské přepravy a logistiky. Dalšími partnery jsou pak sdružení Cord Blood Association, Be the Match (NMDP), Světová asociace dárců kostní dřeně (WMDA-Netcord), AABB a FACT.

Navštivte stránku www.WorldCordBloodDay.org a zjistěte, jak se můžete účastnit online nebo v rámci svého okolí. Připojte se k nám na sociálních sítích pomocí hashtagů: #WCBD19 #WorldCordBloodDay

Světový den pupečníkové krve je bezplatná akce přístupná veřejnosti.

_________________________________

O zakladateli a Světového dne pupečníkové krve: Save the Cord Foundation (nezisková organizace 501c3) byla zřízena za účelem podpory edukace o pupečníkové krvi. Nadace poskytuje rodičům, zdravotnickým pracovníkům a veřejnosti nekomerční informace o metodách uchování pupečníkové krve, jakož i o současných aplikacích využívajících pupečníkovou krev a nejnovější výzkum. Více se dozvíte na www.SaveTheCordFoundation.org.

O oficiálním sponzorovi Světového dne pupečníkové krve 2019: Quick Specialized Healthcare Logistics : Quick je důvěryhodným lídrem v logistice, který slouží komunitě v oblasti zdravotnictví a vědy o životě více než 37 let. Rychle a bezpečně transportuje lidské orgány a tkáně k transplantaci nebo výzkumu, krev, krevní produkty, pupečníkovou krev nebo kostní dřeň. Speciálně vyškolení odborníci společnosti Quick pracují s nemocnicemi, laboratořemi, krevními bankami a zdravotnickými zpracovatelskými středisky a využívají nejbezpečnější cesty k zajištění integrity, regulace teploty a úschovy během přepravního procesu. Více se dozvíte na www.quickhealthcare.aero.