fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Kmenové buňky k léčbě bolestivých onemocnění i pro psy

Pozitivní účinky kmenových buněk nás nepřestanou překvapovat. V tomto případě byl léčen starý pejsek, veterán, který trpěl bolestivým onemocněním, osteoartritidou. Ta se kromě bolestí projevuje kulháním a celkově limituje fyzickou aktivitu zvířete.

Výzkumná skupina pod vedením Dr. Muñoz-Castañeda vyvinula přípravek z kmenových buněk, který slouží k regeneraci artikulární chrupavky. Tento výzkum v oblasti muskuloskeletálních onemocnění se jeví být slibný, neboť výsledky ukazují na celkové snížení bolesti, kompletní navrácení pohyblivosti a celkové zlepšení kvality života zvířat postižených osteoartritidou.

Pro účely regenerativní medicíny jsou extrahovány takzvané mezenchymální kmenové buňky (pozn. lze je získat např. z tkáně pupečníku, kostní dřeně a tukové tkáně). V tomto případě byly buňky získány ze zdravé tukové tkáně. Pozitivní účinky injekce setrvaly i po jednom roce od aplikace jediné dávky přípravku.

Španělská agentura pro léčivé přípravky klasifikovala produkt navržený společností Imibic jako biologický lék, který zachovává a zvyšuje účinky konvenční terapie. Kromě toho by nový lék měl možnost velkoobjemového skladování a výdeje do 24 hodin za nižší náklady.

Kromě toho, že můžeme pomoci našim čtyřnohým mazlíčkům, může být tento úspěch v aplikaci kmenových buněk v budoucnu adaptován i pro léčbu osteoartritidy u lidí.


Zpracováno a převzato z:
https://bio-cord.es/noticias/utilidad-celulas-madre-contra-dolorosa-enfermedad-en-perros-osteoartrosis/
https://www.diariocordoba.com (October 2019)