fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Pupečníková krev pomohla při dědičném onemocnění srdce

Ilya byl prvním dítětem, kterému v rámci Programu HEMAFUND CorD byla při operaci srdce podána jeho vlastní pupečníková krev. Dnes je Ilya v jeho deseti letech normální zdravý kluk. Když se v roce 2009 Svitlana Shevchenko připravovala v ukrajinském městě Kryvyi Rih na narození svého prvního dítěte, lékaři jí bohužel sdělili, že dítě trpí dědičným onemocněním srdce a doporučili jí těhotenství ukončit. Svitlana byla ve dvacátém týdnu a o něčem takovém, jako je ukončení těhotenství, nechtěla ani slyšet. Dostala se na vyšetření až do specializovaného centra dětské kardiologie a kardiochirurgie v Kyjevě. Finální diagnóza zněla jako doslova rozsudek smrti: defekt komorového septa (pozn.: tzn. v přepážce mezi komorami je jeden nebo více otvorů) a transpozice velkých cév. Proto, když se Svitlana dozvěděla o možnosti operace krátce po narození dítěte a s využitím synovi pupečníkové krve, nezaváhala ani minutu.

Ilya se narodil dne 25. září 2009 v Kyjevě. Samotný porod byl pod přísným dohledem a chlapec byl okamžitě přesunut na specializované pracoviště dětské kardiochirurgie. Operace srdce se uskutečnila o několik dní později a proběhla hladce. Během zákroku byla pro cirkulaci mimotělního oběhu použita chlapcova vlastní pupečníková krev místo krve od dospělých dárců. (pozn. Mimotělní oběh je komplexní metoda, která přímým spojením krevního oběhu nemocného s externím technickým zařízením umožňuje po určitou dobu zcela nahradit činnost srdce a plic v jejich základních funkcích). Ilya mohl být z nemocnice propuštěn téměř okamžitě. Jeho tělo se regenerovalo mnohem rychleji než u ostatních dětí po podobném zákroku.

Na Ukrajině se s dědičným onemocněním srdce narodí 7 až 14 dětí z 1000 živě narozených.  U poloviny z nich je nutná operace již v prvních dnech života. Specialisté z dětského centra kardiologie kardiochirurgie v Kyjevě ve spolupráci s odborníky z biotechnologické společnosti HEMAFUND byli první na světě, kteří využili pupečníkovou krev a její benefity při operacích srdce novorozenců.  Využití vlastní pupečníkové krve dítěte místo darované krve při operacích srdce novorozenců je inovativní metoda, která vznikla jako společná idea kardiochirurga Ilya Emetza a zakladatele HEMAFUND, Yaroslava Isakova. Pupečníková krev novorozenců v porovnání s krví dospělých dárců je navíc obohacena o další důležité látky a kmenové buňky, je saturována kyslíkem a u pacientů nezpůsobuje závažné imunitní stavy. Dnes je tato technologie známá mezi kardiochirurgy po celém světě jako HEMAFUND CorD Program, který je schválený ukrajinským Ministerstvem zdravotnictví pod protokolem #619 ze dne 23. 7. 2010.

Dnes je Ilyovi 10 let a je veselý a zdravý. „Je tak živý a aktivní, až mě to někdy otravuje“, směje se Svitlana. Ilya se sice kvůli zdravotnímu omezení nemůže věnovat sportu profesionálně, ale rád jezdí na kole a skateboardu a miluje fotbal. Chlapec je pravidelně sledován a na kontroly k lékaři chodí se srdcem každý rok. „Dnes už si nechci pamatovat bolest a strach, kterému jsme museli čelit“, připouští Svitlana. „ Jediné, co můžu každému koho znám poradit, je uchovat pupečníkovou krev svých dětí pro jejich ochranu.  S velkou vděčností nikdy nezapomenu na lékaře z kardiologického centra a specialisty z HEMAFUND, kteří zachránili mého syna!“


Zpracováno a převzato z: https://parentsguidecordblood.org/en/news/ilyas-cord-blood-story