fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Koronavirus: Pacientku v Číně zachránili stromálními buňkami z tkáně pupečníku

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila koronavirus (onemocnění COVID-19) za „ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu“. Vzhledem k tomu, že počet případů stále roste a v současné době není k dispozici žádná vakcína nebo specifická antivirová léčba, je prioritou nalezení bezpečného a účinného terapeutického přístupu k léčbě pacientů infikovaných virem. Mohly by být kmenové buňky odpovědí na zastavení tohoto infekčního onemocnění?

65 letá Číňanka, která po infekci virem HIV vážně onemocněla koronavirem, se se po podání terapie kmenovými buňkami překvapivě uzdravila. Informaci přinesla studie čínských vědců, která byla zveřejněna minulý týden ve čtvrtek na Chinaxiv.org, platformě pro zveřejňování vědeckých poznatků a referátů, které dosud nebyly recenzovány.


Pacientka bojovala o život na jednotce intenzivní péče v nemocnici Baoshan v Kunmingu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie Yunnan, téměř dva týdny poté, co byla nakažena nemocí způsobenou virem Covid-19.

Podle článku publikovaného týmem vědců z univerzity v Kunmingu pod vedením Dr. Hu Min, jen čtyři dny poté, co dostala první injekci kmenových buněk z tkáně pupečníku, byla žena schopná se znovu postavit na nohy. „Ačkoli zde byl uveden pouze jeden případ, mohlo by to být velmi důležité a inspirovat podobné klinické postupy při léčbě kriticky nemocných pacientů s Covid-19,“ uvádí studie. Léčba „by mohla být ideální volbou pro použití nebo v kombinaci s jinými imunomodulačními látkami“.

Pacientka přiletěla z Wu-chanu

Pacientka do Kunmingu dorazila do města 21. ledna letem z Wu-chanu, hlavního města provincie Hubei ve střední Číně a epicentra ohniska koronaviru. O týden později onemocněla mírnou horečkou, únavou a kašlem. Dostavila se do veřejné nemocnice, kde byla pozitivně testována na Covid-19. Odtamtud byla převezena do nemocnice Baoshan.

Na základě přísných pokynů vlády pro léčbu pacientů s koronaviry zde lékaři nejprve podali antivirová léčiva a antibiotika a dali ženě, která také trpí cukrovkou typu 2, kyslík, který jí pomohl s dýcháním. Její stav se sice zpočátku zlepšil, později se ale rychle zhoršoval a 1. února byla přesunuta na jednotku intenzivní péče.

Zdravotní stav ženy se dále zhoršoval, její orgány začaly selhávat a lékaři potřebovali rychle jednat. Po konzultaci s etickou komisí nemocnice a rodinou pacientky byla zahájena terapie kmenovými buňkami 9. února.

Kmenové buňky jsou vysoce adaptivní buňky raného stádia, které se vyvíjejí do různých typů plně funkčních buněk, které produkují tkáně, orgány nebo tělesné tekutiny. Ty, které byly použity ve studii v Kumningu, pocházely z laboratorní kultury pupečních šňůr od novorozenců.



Musíme být odvážní a inovativní

Lékaři uvažovali o použití terapie kmenovými buňkami, protože u Covid-19 bylo v jiných studiích prokázáno, že způsobuje vážné poškození plic, jater a dalších orgánů. Testy prováděné na zvířatech naznačují, že kmenové buňky mohou toto poškození opravit.

Podle článku byly pacientce z Kunmingu podány alogenní hUCMSCs intravenózně poprvé 9. února, a poté co nevykazovala nežádoucí účinky na tuto počáteční dávku, byly o tři dny později 12. a následně 15. února podány další dávky (pokaždé 50 mil buněk). Během terapie byla rovněž podávána antibiotika, aby se zabránilo infekci a byl také podán thymosin alfa1. Již po druhém podání se postupně snižoval bilirubin, CRP a ALT/AST a lepšily se některé další vitální příznaky. Pacientce se podařilo také vstát z postele a jen s minimální dopomocí se vydat na krátkou procházku. Dva dny po poslední dávce byla schopna opustit jednotku intenzivní péče a vrátit se na běžné oddělení. Její životně důležité známky se vrátily k normálu a test na výtěr krku pro Covid-19 se vrátil negativní.

Podle Dr. Li Honghui, který se účastní podobných pokusů v centrální nemocnici Loudi v provincii Hunan ve střední Číně, mohou injekce kmenových buněk přinést významné výsledky do tří dnů. „Nemůžeme se držet pravidel, musíme být odvážní a inovativní,“ uvedl ve zprávě Hunan Daily minulý týden.

Zhang Xinmin, ředitel biotechnologické sekce na Ministerstvu vědy a technologie v Pekingu, řekl na tiskové konferenci 15. února, že předběžné výsledky experimentů s kmenovými buňkami provedenými v celé zemi naznačují, že technologie je „bezpečná a efektivní“.

Nemocnice v Huanggangu, jednom z nejhůře zasažených měst v Hubei, minulý týden přijaly první zásilku injekcí kmenových buněk a poskytly je třem kriticky nemocným pacientům.

Další článek publikovaný v pátek v magazínu ChinaXiv uvádí, že sedm dalších pacientů s koronaviry v Pekingu bylo léčeno kmenovými buňkami a reagovali podobně jako žena v Kunmingu.


Autor článku: Stephen Chen, Peking
South China Morning Post