fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Koronavirus: Tkáň pupečníku obsahuje kmenové buňky. S jejich využitím evidujeme úspěšné vyléčení několika pacientů s COVID-19

Koncem února tohoto roku se objevily na nejdůležitějším webu evidujícím klinické studie na celém světě ClinicalTrials.gov hned tři nové klinické studie (aktuálně se jejich počet zvýšil na osm), které využívají vlastností mezenchymálních kmenových buněk z tkáně pupečníku při léčbě pacientů s těžkým poškozením plic způsobeným novým koronavirem COVID-19. Zmíněné klinické studie jsou součástí urputného úsilí výzkumných týmů po celém světě, které se snaží co nejrychleji pomoci v boji s rychle se šířící pandemií. Některé zahraniční servery později informovaly o úspěšné léčbě několika pacientů v Číně, kteří se uzdravili po podání mezenchymálních kmenových buněk získávaných z tkáně pupečníku.

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila koronavirus (aka COVID-19) za „ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu“. Vzhledem k tomu, že počet případů stále roste a v současné době není k dispozici žádná vakcína nebo specifická antivirová léčba, je nyní prioritou nalezení bezpečného a účinného terapeutického přístupu k léčbě pacientů infikovaných virem. Globálně je zkoumána řada terapií, mezi něž patří vývoj antivirotik, imunoterapie a buněčné terapie a samozřejmě účinných vakcín.

Na poli antivirotik je dnes nejdále terapie lékem Remdesivir, kde by měla být již květnu ukončena klinická studie na velkém vzorku pacientů (400). Po schválení americkou agenturou FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) jej bude možné rychle v řádu několika měsíců dostat k pacientům. Více také v příspěvku České televize zde.

Slibné výsledky a příslib brzkého očkování proti novému koronaviru oznámil tým izraelských vědců z Galilejského výzkumného ústavu. Po nezbytném testování by pak mohlo být k dispozici do několika měsíců. Vakcína by mohla být používaná podobně jako očkování proti chřipce.

Velký potenciál má také terapie pomocí kmenových buněk z tkáně pupečníku. „Principiálně musíme být ke všem překvapivým uzdravením značně rezervovaní, ale o pozitivním přínosu mezenchymálních kmenových buněk u zánětlivého postižení plic nebo u plicní nezralosti už víme docela dost. Nicméně je to další střípek do mozaiky, která nám ukazuje, že mezenchymální kmenové buňky mohou pomoci v obnově a regeneraci plicních funkcí. A to nejen u malých dětí, kde se již dnes využívají, ale i dospělých, u kterých dochází k závažnému zánětlivému postižení plicní tkáně,“ říká MUDr. Zdeněk Kořístek, výzkumný pracovník z brněnských laboratoří Národního centra tkání a buněk, patřící k několika málo evropským pracovištím, které připravují mezenchymální kmenové buňky z tkáně pupečníku pro budoucí použití v klinické medicíně.


Co jsou mezenchymální kmenové buňky?


Mezenchymální kmenové buňky (MSC) jsou typem buněk, které se mohou diferencovat na různé typy buněk. Proto jsou tyto buňky považovány za základní pro regenerační terapii a tkáňové inženýrství. Pupečníková tkáň je na tyto buňky zvláště bohatá, a proto se doporučuje, aby si rodiče tuto tkáň nechali při porodu uložit. V posledních letech vědecký výzkum ukázal, že MSC mají vlastnosti, díky nimž jsou velmi účinné proti infekcím:

  • vykonávají silné protizánětlivé a imunitní regulační funkce,
  • mají jedinečnou schopnost cestovat do poškozených tkání,
  • podporují regeneraci a opravu poškozených tkání
  • a snižují poškození tkáně.

Co je tkáň pupečníku a jak ji získat?


Tkáň pupečníku je část pupeční šňůry dítěte. Obsahuje hmotu želatinové konzistence (Whartonův rosol), která obklopuje cévy pupečníku a nachází se zde také různé typy kmenových buněk. Nejdůležitější z nich jsou tzv. mezenchymální kmenové buňky (MSC).

Tkáň pupečníku lze získat pouze při porodu, kdy se odebere přibližně 15 cm dlouhý segment pupeční šňůry, který je v laboratořích zpracován a uložen v kryobance pro pozdější využití. Celý proces trvá jen několik minut a je naprosto bezpečný pro matku i dítě. Pokud si maminky tkáň pupečníku při porodu neuchovají, končí bohužel většinou jako běžný biologický odpad, ačkoli jde o cenný biologický materiál, který může být později využit k léčbě onemocnění nebo regeneraci organismu. Asociace gynekologů a porodních sester po celém světě se shodují na tom, že by se rodiče měli o možnost uchování tkáně pupečníku a pupečníkové krve zajímat a zvažovat jejich uchování.