fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Transplantace mezenchymálních stromálních buněk zlepšuje výsledky pacientů s pneumonií způsobenou COVID-19

Nově identifikovaný infekční vir způsobující onemocnění COVID–19 se stává globální světovou výstrahou ohrožující zdraví. Doposud nejsou k dispozici žádná specifická léčiva nebo vakcíny pro léčbu pacientů s infekcí COVID-19. Proto je potřeba nalezení bezpečné a účinné léčby esenciální, zejména pro závažné případy infekce.

Jedna z nových studií je možná slibnou cestou pro vývoj takové léčby. Léčba by znamenala podání mezenchymálních kmenových buněk (MSC) pacientům intravenózně. V nemocnici Peking YouAn, Capital Medical University v Číně, byla tato léčba zatím testována u 7 pacientů s COVID-19. Výsledky jsou publikovány ve vědeckém časopise Aging and Disease, nazvaném „Transplantace ACE2-mezenchymálních kmenových buněk zlepšuje výsledky pacientů s pneumonií COVID-19“.
http://www.aginganddisease.org/article/0000/2152-5250/ad-0-0-216.shtml

Studii přezkoumal i vědecký výbor Mezinárodní společnosti pro stárnutí a nemoci (ISOAD) a nedávno zřízený výbor UNESCO pro prevenci stárnutí a prevence nemocí.
http://www.aginganddisease.org/article/2020/2152-5250/ad-11-1-212.shtml

Na základě 14denního pozorování podané MSC vyléčily nebo výrazně zlepšily funkce u všech sedmi testovaných pacientů, a to bez pozorovaných nepříznivých účinků. Plicní funkce a symptomy se u těchto sedmi pacientů po transplantaci MSC výrazně zlepšily. Mezi nimi se jeden pacient s vážnými příznaky a dva pacienti s běžnými příznaky zotavili a byli propuštěni do 10 dnů po aplikaci MSC. Zlepšení bylo zvláště výrazné u staršího pacienta (65 let) ve vážném kritickém stavu. Všechny jeho primární a sekundární výsledky se zlepšily: stav zánětu, saturace kyslíkem a funkční biochemické ukazatele se vrátily k normálním referenčním hodnotám za 2 až 4 dny po léčbě.

Výsledky naznačují, že terapeutické účinky jsou založeny na imunomodulační kapacitě mezenchymálních kmenových buněk (obnovení rovnováhy imunitního systému). Infekce koronaviry může stimulovat silnou bouři cytokinů v plicích a narušovat jejich rovnováhu. Následuje edém (otok), dysfunkce výměny vzduchu, syndrom akutní dechové tísně, akutní poškození srdce a sekundární infekce, které mohou vést k úmrtí. MSC z kostní dřeně (pozn. MSC lze snadno a neinvazivně získat i z pupeční šňůry právě narozeného dítěte po jejím přestřižení) mohou inhibovat nadměrnou aktivaci imunitního systému a podporovat endogenní opravu zlepšením mikroprostředí, takže mohou představovat bezpečnou a účinnou léčbu pro pacienty s pneumonií COVID-19, zejména pro pacienty v kriticky závažných podmínkách. Bude potřeba rozsáhlejšího výzkumu, který již probíhá, a počáteční výsledky jsou povzbudivé.

Stárnutí se jeví jako hlavní rizikový faktor špatných výsledků léčby infekce COVID-19. Léčba však v podstatě závisí na pacientově vlastním imunitním systému. Když nadměrně aktivovaný imunitní systém zabíjí virus, vytváří velké množství zánětlivých faktorů, což vede k závažným bouřím cytokinů. To naznačuje, že hlavním důvodem poškození orgánů může být virem vyvolaná cytokinová bouře. Starší jedinci mohou být kvůli imunodeficienci snadněji ovlivněni. Studie prokázala pozoruhodné zotavení starších pacientů díky obnovení jejich imunitní funkce.

Navíc tato studie může být inspirací a vodítkem k prozkoumání souvislostí mezi stárnutím a nemocemi a k léčbě přenosných i nepřenosných onemocnění souvisejících se stárnutím organismu.


Zpracováno a převzato z: http://www.longevityforall.org/a-new-therapeutic-approach-against-covid-19-pneumonia/