fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Maximovi pomohla vlastní pupečníková krev i krev jeho sestry

Maximova maminka Olga se dozvěděla o možnosti uložení pupečníkové krve před sedmi lety, když čekala dvojčata. Neváhala a okamžitě se rozhodla, že cennou pupečníkovou krev pro svoje děti uloží. Olga žije na Ukrajině a ke kryokonzervaci pupečníkové krve zvolila rodinnou banku HEMAFUND.

I přes obtíže při porodu se jí narodily dvě zdravé děti, dcera Světlana a syn Maxim. Po narození lékaři nespatřovali na dětech žádné abnormality, ale za pár měsíců bylo zřejmé, že Maxim je dost neposedné a úzkostlivé dítě: často plakal, málo jedl, špatně v noci spal. Kvůli problémům s jídlem prvotní diagnóza zněla žaludeční křeče. Na léčbu však nereagoval a až v jeho třech letech mu byla diagnostikována intolerance na laktózu. Speciální dieta Maximovu pohodu okamžitě zlepšila.

Více ale Olgu znepokojovaly další tři nové příznaky. Maxim stále ještě nemluvil, stěží poznával mámu a tátu, nedokázal se soustředit a nereagoval, když na něj někdo mluvil. Olga říká: “Po několika vyšetřeních předběžná diagnóza zněla: porucha autistického spektra. Následně byly do seznamu pravděpodobných nemocí přidány dysartrie, alalia, echolálie, a kognitivní porucha, jinými slovy nemoci spojené s narušením vyšších mentálních funkcí. Samozřejmě je těžké pečovat o dítě bez specifické diagnózy. Konala jsem dle instrukcí lékařů.“

Aby se Maximův stav zlepšil, pravidelně docházel na terapie, které měly stimulovat jeho mozek. Jako jsou mikropolarizace (působení elektrického proudu určité frekvence), bio akustická korekce (pacient poslouchá vlastní mozkové vlny přetransformované na zvuk), podávání léčiv s obsahem aktivních neuropeptidů (psychostimulanty). Žádná z metod ale nezafungovala.

Maximova rodina se snažila s jeho chováním vyrovnat. „Zraňovalo mě to. Příznaky autismu byly jednoznačné. Náš syn vůbec nekomunikoval s jeho vrstevníky, učitelky ve školce nebyly schopné ho zapojit do žádných z aktivit a já s manželem jsme byli kontinuálně s našimi dětmi v izolaci.“ Kvůli specifickým potřebám syna bylo pro rodinu obtížné se vyhnout zvláštní pozornosti cizích lidí. Dokonce i obyčejná návštěva v kavárně byla výzvou. Proto se odstěhovali za město, pryč od lidí.V USA trpí poruchou autistického spektra 1 z 59 dětí. Na Ukrajině je oficiálně registrováno přes 4000 lidí s autismem, ale toto číslo je podhodnocené.

„Naplno jsem se ponořila do výchovy a vzdělávání mého syna, ale naděje vyléčit tu hroznou nemoc a umožnit mu plnohodnotný a šťastný život mne v myšlenkách neopouštěla. Během vyhledávání nových metod léčení autismu jsem narazila na video od dětského lékaře o léčení autismu kmenovými buňkami.“, říká Olga.

Ihned jak Olga zjistila, že synova pupečníková krev by mu mohla pomoci, kontaktovala pupečníkovou banku, aby zjistila podmínky skladování synovi pupečníkové krve. Banka pupečníkové krve byla rodině nápomocná ve všech krocích. Léčba Maxima začal během několika týdnů. Banka dokonce pupečníkovou krev doručila do nemocnice zdarma.

Už druhý den po aplikaci kmenových buněk pupečníkové krve se Maximovo chování měnilo, začal žvatlat. Dokonce i jeho maminka byla překvapená. Další změny byly mnohem více znatelné. „Během několika týdnů Maxim začal zaměřovat svůj pohled na objekty, poslouchat hovory ostatních a zkoušel mluvit.“, říká Olga. Byl nadšený z omalovánek a začal se učit abecedu. Pevně tomu všemu Olga uvěřila v okamžiku, když její syn řekl dlouho očekávané „mami“.

Nedávno Maxim podstoupil další terapii kmenovými buňkami. Tentokrát dostal pupečníkovou krev jeho sestry. A opět s vynikajícími výsledky. Díky tomu všemu Maxim může s jeho sestrou chodit do školy. Samozřejmě je pro něj obtížné zvládnout všechny hodiny, ale naštěstí ho učení baví.

Olga s manželem plánují další miminko a bez jediné pochybnosti uloží svému děťátku pupečníkovou krev.


Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/maksims-cord-blood-therapy-autism