fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Léčba autismu: Jak tkáň pupečníku změnila život mého syna

Gage je pětiletý velmi fotogenický chlapec a navštěvuje běžnou třídu ve své škole. Lidé, kteří se s ním potkají, by vůbec neřekli, že má autismus.

Gage se narodil po IVF oplodnění, přirozeným porodem a byl plně donošen. Jeho rodiče si přáli nechat pupeční šňůru dotepat, ale ne příliš dlouho, aby mohli Gagovi nechat uložit jeho pupečníkovou krev.

Ve své vlastní hlavě

První náznaky problémů se u Gage objevily, když měl šest měsíců. Asymetricky se plazil, nedokázal navázat oční kontakt a pořád dokola opakoval pohyby. Porucha autistického spektra mu byla diagnostikována ve dvou letech věku. Jeho diagnóza byla na úrovni 2, což znamená, že dítě vyžaduje značnou pomoc. Gage stále nepoužíval žádná slova a na okolí reagoval jako šestiměsíční dítě. Jeho matce Renee se zdálo, jako by Gage „uvízl ve své vlastní hlavě“.

Sama Renee říká, že se poté, co jí lékaři sdělili synovu diagnózu, do všeho ponořila „jako bláznivá ženská“. Připojila se k podpůrným skupinám, přečetla si vše o autismu a začala s Gagem s terapiemi. Také se dozvěděla o léčivém potenciálu kmenových buněk a pokusila se přihlásit Gage do protokolu na Duke University. Bohužel však byla zklamaná, když zjistila, že Gageova pupečníková krev byla kontaminována bakteriemi E. coli a nemohla být k léčbě použita. (pozn. V České republice Rodinná banka skladuje jen kvalitní štěpy a veškeré kontaminované pupečníkové krve a tkáně jsou likvidovány. V tomto případě klient za služby nehradí nic. Ke kontaminaci dochází ojediněle, ale vzhledem ke specifickým okolnostem u porodu k tomu výjimečně dojít i přes důkladnou dezinfekci může.) Renee proto hledala kliniky, které nabízejí léčbu autismu pomocí mezenchymálních stromálních buněk (MSC).

Hledání se vyplatilo

Okolo svých třetích narozenin obdržel Gage svoji první buněčnou terapii, infúzi MSC z Whartonova rosolu darované tkáně pupečníku. Léčivý přípravek s obsahem MSC byl vyroben v laboratoři ve Spojených státech. Aplikaci léčiva provedl jeden z Gageových lékařů nedaleko od jejich domova. Celkové náklady na terapii představovaly jen malý zlomek nákladů oproti nákladům, které by vznikly v případě léčby na zámořské klinice.

Gage až do tří let nemluvil, ale po léčbě MSC z tkáně pupečníku přidával do své mluvy nová slova téměř denně. Tři týdny poté poprvé řekl své matce: „Tak moc tě mám rád.“
Gage dostal postupně další čtyři injekce přípravku s obsahem MSC z pupečníkové tkáně. Nyní, v pěti letech, je Gage tak společenský a upovídaný, že snad nikdy mluvit nepřestane. Občas, když už je z něj Renne šílená, musí se zastavit a připomenout si, jaké to bylo, když se modlila, aby vůbec promluvil.


Nadace Parent’s Parent’s Guide to Cord Blood Foundation se zeptala Renee, jaké postřehy a rady by ráda předala ostatním rodičům malých dětí s autismem. Poukázala na to, že MSC terapie autismu je experimentální a když to rodiče zkusí, riskují, že to fungovat nebude. Kdyby však pro Gage terapii nezkusili, pořád by litovali a přemýšleli, jestli by se jeho stav přeci jenom nezlepšil. Rovněž cítí, že rodiče by měli být realističtí a neměli očekávat „léčbu“, ale doufat, že kmenové buňky „pomohou“ a uvidí zlepšení dovedností svého dítěte.


Rodinná banka představuje příběhy úspěšné léčby pomocí buněk z tkáně pupečníku nebo pupečníkové krve, aby seznamovala rodiče s důvody, proč je dobré tyto životodárné buňky při porodu uchovat. Nacházejí totiž stále více uplatnění při léčbě mnoha závažných onemocnění a při regeneraci organismu.
Více o terapeutickém potenciálu: https://pupecnikovakrev.cz/potrebuji-vice-informaci/terapeuticky-potencial/


Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/how-cord-tissue-changed-my-sons-life