fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Uzdravení pro Honzíka. Pupečníková krev při léčbě mozkového poranění

Vlastní pupečníková krev, uchovaná v Rodinné bance, byla vůbec poprvé použita v České republice pro léčbu mozkového poranění v důsledku úrazu.

Vše začalo 4. 6. 2020, kdy měl Honzík nehodu, při které tonul. Musel být resuscitován a letecky dopraven do FN Brno, kde lékařský tým bojoval o záchranu Honzíkova života.

Po třech dnech se hned napoprvé podařilo odpojit Honzíka od dýchacího přístroje a Honzík byl schopen dýchat sám. Závažnost poškození Honzíkova mozku ale byla rozsáhlá. Začaly se projevovat opistotony, což je známka těžkého poškození mozku. Na zmírnění křečí nezabíraly žádné léky. Tři týdny po úrazu byla zahájena kyslíková léčba v hyperbarické komoře. Po několika prvních “ponorech” se opistotony začaly zmírňovat. Honzíkovi byl zaveden PEG, kterým dostával umělou výživu. Lékaři konstatovali diagnózu hypoxické encefalopatie a koma vigille. Dostupné léčebné postupy byly vyčerpány a Honzík měl být propuštěn do domácí péče…

Dne 9. 7. 2020 byla Honzíkovi aplikována transfuze vlastní pupečníkové krve, kterou měl uchovanou od porodu v Rodinné bance. Pokračovala kyslíková léčba a Honzík ukončil prvních 30 ponorů v hyperbarické komoře.

Na začátku srpna 2020 je propuštěn domů a domácí prostředí má na Honzíka velmi pozitivní vliv. Začíná se usmívat, ale i plakat. Od září 2020 pak začíná pravidelně 3x týdně jezdit na Vojtovu rehabilitaci,2x týdně absolvuje TČM a jednou týdně rehabilitace Bobata. Honzík vnímá a reaguje na vše okolo sebe.

  1. 9. 2020 se Honzík poprvé sám na krátkou chvíli posadil.

Pokračuje rehabilitace v Klimkovicích a další ponory v hyperbarické komoře. Honzík pracuje na chůzi, posilování, jemné motorice a řeči.

Během října a listopadu 2020 Honzík absolvoval čtyřtýdenní neurorehabilitační pobyt v Klimkovicích se speciálním programem Reha Motion. Celou dobu velmi tvrdě pracoval. Zlepšuje se mu jemná motorika, menší posun nastává i v příjmu potravy ústy, kdy do sebe dostane už alespoň pár lžiček kašovité stravy. Nicméně stále je odkázaný hlavně na příjem speciální potravy prostřednictvím PEGu. Sám leze, klečí, zvládne i vysoký klek, vyleze dokonce na pohovku a za podpory se dokáže postavit. „Nechodí, ale nevzdáváme se a budeme tvrdě pracovat dál,“ píše maminka z klimkovického Sanatoria.

V prosinci pokračují ponory (celkem 15) v Kübeck – Hyperbarická a potápěčská medicína v Kladně. Ponor je do 15 metrů a celé sezení trvá 2 hodiny. Vzhledem k tomu, že je již Honzík při vědomí, nechce být ve speciálním kyslíkovém stanu, ve kterém absolvoval předchozí expozice. Má tedy vždy speciální dětskou kyslíkovou masku. Všechny expozice jsou poměrně psychicky i fyzicky náročné, ale vyplatilo se to. Honzíkovi se znatelně uvolnily svaly v obličeji.

Honzík si se sestřičkou užívá vánoční svátky a v lednu 2021 zase intenzivně cvičí. Absolvuje vyšetření v nemocnici a vypadá to, že by srdíčko mohlo zůstat bez následků. Je vysazena veškerá medikace. Pokračuje u klinické logopedky, desetkrát denně musí trénovat kousání a čtyřikrát denně jíst lžičkou. Stravu má stále do PEGu (dostává speciální mléko Peptamen hadičkou přímo do bříška). V poslední době ho začíná bavit kreslení.

Ještě v lednu poctivě tvrdě rehabilituje v ARCADA NeuroMedical Center v Hranicích. Poté ho čeká zavedení speciálních zlatých trubiček do oušek. Tyto trubičky jsou důležité na vyrovnávání tlaku v hyperbarické komoře. Stávající trubičky mu, bohužel, vypadly.

Honzík podstupuje opět 8 expozic v Kübeck – Hyperbarická a potápěčská medicína v Kladně. S pomoci maminky vše zvládá zatím dobře. Jeho organismus se musí připravit pro aplikaci mesenchymálních kmenových buněk z tkáně pupečníku, které dostane 18. 2.


AKTUALIZOVÁNO 23. 9. 2021

Honzíkův příběh uzdravení přinesla včera (22. 9. 2021) v Událostech Česká televize. Potvrzuje se význam využití pupečníkové krve při léčbě ischemického poškození mozku v důsledku tonutí…


Celý příběh sledujte na stránce Uzdravení pro Honzíka →