fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Příběhy čtyř dětí ukazují význam pupečníkové krve pro léčbu řady onemocnění

Pupečníková krev je bohatý zdroj kmenových buněk, které mají schopnost se diferencovat na různé typy buněk v těle. Tato krev může být využita k léčbě řady onemocnění, včetně rakoviny krve, srdečních chorob, imunodeficitů, metabolických poruch a neurologických onemocnění. V některých případech mohou být kmenové buňky z pupečníkové krve dokonce využity pro léčbu pacientů, kteří nejsou geneticky kompatibilní s potenciálními dárci kostní dřeně.

Příběhy čtyř dětí z Polska, kterým pomohla pupečníková krev, jsou příkladem toho, jak tato krev může být prospěšná pro pacienty. Mateusz trpící mozkovou obrnou a dalšími onemocněními, podstoupil terapii kmenovými buňkami z pupečníku, což vedlo k výraznému zlepšení jeho zdravotního stavu. Antek, který trpěl aplastickou anémií, byl vyléčen díky kmenovým buňkám z vlastní pupečníkové krve, kterou mu uložili jeho rodiče během porodu. Ada, trpící mozkovou obrnou, podstoupila transplantaci vlastních kmenových buněk z pupečníkové krve, které jí umožnily zlepšit funkčnost své ruky. Wojtek, trpící Krabbeho chorobou, se po transplantaci kmenových buněk z pupečníkové krve začal postupně zlepšovat a zlepšily se jeho motorické schopnosti.

Tyto příběhy ukazují, jak významným zdrojem kmenových buněk je pupečníková krev, a jak může být uchovávána a využívána k léčbě různých onemocnění. Uchování pupečníkové krve je jednoduchý a bezbolestný proces, který může mít pro budoucnost dítěte velký význam. Je důležité, aby rodiče byli informováni o této možnosti a aby mohli sami rozhodnout, zda chtějí krev svého dítěte uchovat a tím poskytnout možnost léčby v případě potřeby.


Diagnóza: Mozková obrna a další onemocnění

Terapie kmenovými buňkami z pupečníku při léčbě Mateusza

Mateusz se narodil s mnohočetným postižením. Chlapec mimo jiné trpí mozkovou obrnou. Ve věku 5 let byl Matthew kvalifikován pro léčbu kmenovými buňkami z pupečníku. Terapie přinesla úžasné výsledky. Mateusz se stal méně spastickým, kontaktnějším, zlepšila se jeho koncentrace. Chlapec začal dělat první krůčky a také mluvit jednotlivá slova.


Diagnóza: Aplastická anémie

Antek se vyléčil díky kmenovým buňkám z vlastní pupečníkové krve

Ve třech letech se u Antośe objevila aplastická anémie. Toto onemocnění spočívá v poškození kostní dřeně, což vede ke snížené tvorbě červených a bílých krvinek a krevních destiček a následné anémii. Záchranou pro pacienty je transplantace kmenových buněk. V době Antkovy nemoci bylo jeho sestře 7 měsíců, a přestože s ním byla geneticky kompatibilní, nemohla se stát dárkyní kostní dřeně pro svého bratra, protože byla příliš mladá. Chlapcovi rodiče naštěstí během porodu zajistili jeho kmenové buňky z pupečníkové krve. Navzdory nízkému obsahu leukocytů v odebraném biologickém materiálu byl tento materiál dostatečný pro transplantaci a zachránil Antkovi život.


Diagnóza: Mozková obrna

Využití vlastních kmenových buněk při mozkové obrně – příběh Ady

Ada podstoupila ve dvou letech kvůli dětské mozkové obrně transplantaci kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve. Příznakem, který její rodiče znepokojoval, byl nedostatečný úchop pravé ruky. Po stanovení diagnózy se ukázalo, že Ada prodělala mozkovou mrtvici a že bude mít v budoucnu problémy s funkcí pravé ruky. Rodiče Adě během porodu zajistili pupečníkovou krev. V roce 2018 podstoupila dívka transplantaci vlastních kmenových buněk na Dukeově univerzitě ve Spojených státech. Asi dva dny po transplantaci začala Ada uchopovat pravou rukou.


Diagnóza: Krabbeho choroba

Kmenové buňky z pupečníku zlepšují Wojtkovo fungování

Wojtek se do svých 2,5 let vyvíjel normálně. Po této době začal kulhat na nohu. Bohužel se ukázalo, že trpí Krabbeho chorobou (Krabbeho globoidní leukodystrofií). Jedná se o vzácné dědičné onemocnění, které postihuje buňky CNS a na které neexistuje žádný lék. Jedinou záchranou pro pacienty je možnost podání kmenových buněk z pupečníku, které mohou zlepšit kvalitu života a vést ke zpomalení progrese onemocnění. Po léčbě kmenovými buňkami začal Wojtek polykat, přestal být křečovitý a dokonce začal chodit do mateřské školy.