O nás

Národní centrum pupečníkové krve bylo od svého vzniku založeno jako neziskový projekt Ministerstva zdravotnictví ČR a Národního centra tkání a buněk ve spolupráci s desítkami porodnic v České republice.

Jeho posláním je dlouhodobě uchovávat pupečníkovou krev a tkáň pupečníku pro autologní použití a informovat veřejnost o významu a možnosti využití pupečníkové krve a dalších perinatálních tkání a buněk v současné nebo budoucí terapii.

Činnost organizace je garantována zakladateli – Ministerstvem zdravotnictví České republiky a Národním centrem tkání a buněk a je pod přísnými legislativními pravidly a kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Partnerem Národního centra pupečníkové krve je Nadační fond Pupendo – krev pro život. Ve spolupráci s Nadačním fondem Pupendo se podílíme na informování o významu využití perinatálních tkání.

Doporučení

CLS_JEP

DOPORUČENÍ
ČESKÉ GYNEKOLOGICKÉ A PORODNICKÉ SPOLEČNOSTI

“Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP vnímá využití perinatálních tkání (pupečníková krev, tkáň pupečníku, placenta) jako perspektivní a doporučuje o této metodě těhotné informovat.”

Ceska_spol_prod_asistentek-2 1 (1)

DOPORUČENÍ
ČESKÉ SPOLEČNOSTI PORODNÍCH ASISTENTEK

“Česká společnost porodních asistentek respektuje a svými kroky podporuje využití perinatálních tkání (pupečníková krev, tkáň pupečníku, placenta).“

Novinky

CZECHCRUNCH: Český spin-off, který nikdo nechtěl. Přesto zachránil život malému chlapci

Dr. Arnold Caplan: MSC nejsou kmenové buňky

NCPK ohlásilo těsnou spolupráci ve vývoji genetické a buněčné manipulace s evropskou jedničkou v oboru

Fotogalerie

Kontakty

logo

Biotechnologické centrum 4MEDi
Areál Fakultní nemocnice Ostrava

Máte dotaz?

Časté dotazy

Pupečníkovou krev lze po rozmrazení použít pouze jednou, proto se většinou zamražuje ve 2 dávkách, aby bylo umožněno dvojí použití.

Výše částky vychází ze skutečných nákladů na uchování tkání v kryobance. Součástí ceny je také garance, že uložený biologický materiál nebude znehodnocen.

Určitě ne. Uchovávaná krev patří dítěti a může být vydána pouze na žádost lékaře.

S použitím pupečníkové krve v rodině je to velmi podobné jako s transplantcí. Nejprve se provádějí testy, které posoudí lékař a rozhodne, zda je vhodné krev použít.