fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


O nás

Národní centrum pupečníkové krve bylo od svého vzniku založeno jako neziskový projekt Ministerstva zdravotnictví ČR a Národního centra tkání a buněk ve spolupráci s desítkami porodnic v České republice.

Jeho posláním je dlouhodobě uchovávat pupečníkovou krev a tkáň pupečníku pro autologní použití a informovat veřejnost o významu a možnosti využití pupečníkové krve a dalších perinatálních tkání a buněk v současné nebo budoucí terapii.

Činnost organizace je garantována zakladateli – Ministerstvem zdravotnictví České republiky a Národním centrem tkání a buněk a je pod přísnými legislativními pravidly a kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Partnerem Národního centra pupečníkové krve je Nadační fond Pupendo – krev pro život. Ve spolupráci s Nadačním fondem Pupendo se podílíme na informování o významu využití perinatálních tkání.

Doporučení

CLS_JEP

DOPORUČENÍ
ČESKÉ GYNEKOLOGICKÉ A PORODNICKÉ SPOLEČNOSTI

“Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP vnímá využití perinatálních tkání (pupečníková krev, tkáň pupečníku, placenta) jako perspektivní a doporučuje o této metodě těhotné informovat.”

Ceska_spol_prod_asistentek-2 1 (1)

DOPORUČENÍ
ČESKÉ SPOLEČNOSTI PORODNÍCH ASISTENTEK

“Česká společnost porodních asistentek respektuje a svými kroky podporuje využití perinatálních tkání (pupečníková krev, tkáň pupečníku, placenta).“

Fotogalerie

Kontakty

logo

Biotechnologické centrum 4MEDi
Areál Fakultní nemocnice Ostrava

Máte dotaz?

Časté dotazy

Je možné pupečníkovou krev použít vícekrát?

Pupečníkovou krev lze po rozmrazení použít pouze jednou, proto se většinou zamražuje ve 2 dávkách, aby bylo umožněno dvojí použití.

Proč tak vysoká cena?

Výše částky vychází ze skutečných nákladů na uchování tkání v kryobance. Součástí ceny je také garance, že uložený biologický materiál nebude znehodnocen.

Nemůže krev neoprávněně využít někdo cizí?

Určitě ne. Uchovávaná krev patří dítěti a může být vydána pouze na žádost lékaře.

Pro koho v rodině lze pupečníkovou krev využít?

S použitím pupečníkové krve v rodině je to velmi podobné jako s transplantcí. Nejprve se provádějí testy, které posoudí lékař a rozhodne, zda je vhodné krev použít.