



Infarkt myokardu
Titulní strana / Oblasti léčby / Infarkt myokardu
Infarkt myokardu je obvykle způsoben krevní sraženinou, která brání toku krve do části srdečního svalu. Nedostatek kyslíku způsobuje smrt tkáně, která vede k tvorbě zjizvené tkáně, která nakonec oslabuje a zhoršuje funkci srdce.




Krevní sraženiny se obvykle tvoří v důsledku vzniku tukových ploten uvnitř artérií, i když možné jsou i jiné příčiny. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v roce 2016 hospitalizováno s akutním infarktem myokardu 22 635 osob, z toho bylo 14 921 mužů a 7 714 žen. Náklady na pacienta závisí na závažnosti postižení a zvýšení rizika srdečního selhání, které následně zvyšuje potřebnou invalidní péči a podporu. Pro ekonomiku jsou také významné náklady na sníženou produktivitu, čas v pracovní neschopnosti a předčasné odchody do důchodu u osob mladších 65 let.
Léčba se v současnosti zaměřuje na rozpuštění sraženiny, odstranění bloku v artérii, kontrolu srdečního rytmu a dodávku kyslíku.
Klinické testy
Dosud proběhlo 13 testů využívajících pupečníkovou krev k léčbě srdečních onemocnění.
Americká kardiologická asociace publikovala výsledky studie, ve které pacienti obdrželi intravenózní infuze pupečníkových kmenových buněk. Lékaři hlásili čtyřnásobně zlepšenou schopnost srdce pumpovat krev, zvýšenou kvalitu života a žádné nežádoucí vedlejší účinky.
V Dětské nemocnici v Los Angeles vpravoval výzkumný tým injekčně pupečníkové kmenové buňky do srdcí novorozeňat narozených s vrozenou vadou zvanou syndrom hypoplastického levého srdce (HLHS). Tento syndrom se vyskytuje, pokud je dítě narozeno s defektem levé strany svého srdce. Předpokládá se, že pupečníkové kmenové buňky mohou podpořit srdeční tkáň k dalšímu růstu.
Existuje také projekt financovaný z evropských fondů (EU FP7- BAMI) zaměřený na efektivitu terapie kmenovými buňkami ve srovnání s jinými formami léčby. Ten spočívá v 33 testech prováděných na 1 700 pacientech s následnými vyšetřeními prováděnými po několik let.
Nejnovější vývoj
Proběhl výzkum, při němž se z autologních zdrojů kmenových buněk pokoušeli vědci vytvořit nové srdeční součásti, jako jsou srdeční chlopně. I když je to teoreticky možné, zatím se však nepodařilo překonat potřebu biologických potřeb a materiálů.
Současný se výzkum University of East Anglia zaměřuje na vývoj srdce v děloze s nadějí, že se podaří pochopit, jak se tvoří různé srdeční buňky. Další výzkum byl zaměřen na prevenci tvorby zjizvené tkáně. To je spojeno se schopností hematopoetických buněk tvořit struktury pro přenos krve.
Pod vedením Marka Sussmana v San Diegu byl ustanoven nový Institut pro integrovaný regenerativní výzkum s cílem „pokusit se zvrátit proces stárnutí vašeho srdce“. Na texaské univerzitě vypěstovali vědci z kmenových buněk celé srdce.
Shrnutí
Infarkt myokardu je v rozvinutých zemích hlavní příčinou úmrtí. Je jak onemocněním sám o sobě, tak i sekundární komplikací jiných onemocnění. V současné době je použití kmenových buněk považováno za klíčové v poskytování nových metod léčby a k pochopení opravných mechanismů.
Související odkazy
- http://www.patient.co.uk/health/myocardial-infarction-heart-attack
- http://www.bhf.org.uk/research/research-were-funding-now/stem-cell-clues.aspx
- http://ndt.oxfordjournals.org/content/19/7/1673.full
- http://www.cochrane.org/features/stem-cell-treatment-acute-myocardial-infarction
- http://ndt.oxfordjournals.org/content/19/7/1673
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22776022
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22399855
- http://louisville.edu/medschool/news-archive/two-years-out-all-patients-receiving-autologous-stem-cell-therapy-show-sustained-improvement-in-heart-function?
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15921811
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16368320
- http://ipac.kacst.edu.sa/eDoc/2010/190402_1.pdf
- http://newscenter.sdsu.edu/sdsu_newscenter/news.aspx?s=73941&elq=c6509652ed5448ea947b34b27e433041