fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Revmatoidní artritida

Titulní strana  /  Oblasti léčby  / Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění způsobené zánětem, které ovlivňuje klouby. Pacienti s revmatoidní artritidou trpí degradací chrupavek, protože jejich imunitní systém reaguje nepřiměřeně.

Tato reakce ovlivňuje nejrůznější části těla, jako je kolagen udržující zdraví chrupavek. Za spouštěče této choroby je pokládána kombinace genetických a environmentálních faktorů. Podle předpokladů hraje určitou roli i estrogen. V České republice žije odhadem asi 100 000 lidí postižených revmatoidní artritidou.

Klinické testy

Existuje také drobná publikovaná studie, která se zaměřuje na ko-transplantaci mesenchymálních kmenových buněk (MSC) s hematopoetickými buňkami dárce, které vykázaly určitý prospěšný efekt, ale dávka a zacházení s MCS byly označeny jako kritické parametry. Transplantáty pupečníkové krve jsou význačné tím, že je s nimi spojeno jen velmi malé riziko reakce štěpu proti hostiteli. Důvodem je to, že kmenové buňky z pupečníkové krve geneticky dokonale odpovídají dárci.

Studie na zvířatech

Význačná studie dokázala, že léčba s použitím kmenových buněk pocházejících z pupeční šňůry byla u myší úspěšná.

Shrnutí

Výsledky výše uvedených testů mohou mimo objevení mechanismu, který by nemoci dokázal zabránit, také pomoci s vývojem léčebných strategií k zajištění dlouhodobě účinného opravného mechanismu.

Související odkazy