fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Roztroušená skleróza (RS)

Titulní strana  /  Oblasti léčby  / Roztroušená skleróza (RS)

Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní odpovědí, která ničí myelinové pochvy chránící mozkové a míšní nervy. Výsledné poškození nervů vede k narušení smyslového vnímání a k neschopnosti kontrolovat svalstvo.

Jde o progresivní onemocnění, a tak mohou být následky RS částečná paralýza spojená s komplikacemi při komunikaci a příjmu potravy – to vše negativně ovlivňuje pacientovu kvalitu života. Současné výzkumy naznačují jako příčinu možné genetické predispozice spojené se spouštějícími faktory v životním prostředí.

RS postihuje přibližně 1 z 1000 lidí, přičemž výskyt v rodině tuto pravděpodobnost ještě zvyšuje na 1 ku 50. Může být spojena s dalšími nemocemi a poruchami, jako jsou cukrovka 1. typu, leukodystrofie a osteoporóza. V České republice je v současnosti asi 20 000 lidí trpících RS a náklady na léčbu přesahují ročně jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny 1,8 miliardy korun.

Klinické testy

V současnosti existuje 193 klinických testů zkoumajících využití kmenových buněk v léčbě RS.

Nedávná mezinárodní studie naznačila, že kmenové buňky mohou RS zastavit. Lékaři pomocí chemoterapie vyřadili z chodu pacientův imunitní systém a poté jej znovu vybudovali pomocí transplantátů kmenových buněk. U testu na 50 lidech se transplantace nezdařila u pouhých 6 % pacientů.

Obdobná předběžná studie zveřejněná ve Sborníku Americké lékařské asociace (Journal of American Medical Association) použila k nahrazení pacientova imunitního systému hematopoetické kmenové buňky. Výsledky ukázaly, že u 80 % pacientů nedocházelo k dalšímu zhoršování symptomů.

Shrnutí

V současné době na RS neexistuje lék a existující výsledky práce s kmenovými buňkami naznačují, že MSC mohou případně nabídnout alternativní možnost léčby, která může nemoc zastavit nebo zvrátit.

Související odkazy