fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Pupečníková krev a tkáň pupečníku

Možná si kladete otázku: „Co je lepší, co si vlastně mám vybrat, pupečníkovou krev nebo tkáň pupečníku?“

Rádi Vám objasníme výhody a klíčové vlastnosti našich produktů. Můžete se obrátit na naši informační linku 800 682 522, kde Vám vše ochotně vysvětlíme, nebo se podívejte i na jednoduché srovnání níže.

Co je přesně pupečníková krev a tkáň pupečníku?

Pupečníková
krev

Krev právě narozeného dítěte, která zůstává v placentě a v pupečníku po přestřižení pupeční šňůry.

Tkáň
pupečníku

Část pupeční šňůry dítěte. Tkáň pupečníku obsahuje hmotu želatinové konzistence  (Whartonův rosol), která obklopuje cévy pupečníku.

Jak se odebírá?

Odebírá se po přestřižení pupeční šňůry z pupečníkové žíly odběrovou jehlou napojenou na vak s protisrážlivým roztokem. Odebrat lze cca 40 – 150 ml.

Přibližně 15 cm dlouhý segment pupeční šňůry je umístěn do odběrového kontejneru s transportním roztokem. Doba dotepání pupečníku nehraje u odběru tkáně roli.

Co obsahuje?

Pupečníková krev obsahuje zejména buňky krvetvornémezenchymální, endoteliální, ale i například primitivní kmenové buňky, které se v dospělém organismu nenacházejí.

Tkáň pupečníku obsahuje také různé typy kmenových buněk, nejdůležitější z nich jsou však tzv. mezenchymální kmenové buňky (MSC).

K čemu se využívá?

Vlastní pupečníková krev byla poprvé u nás aplikována dvouletému dítěti po tonutí, kterému byla diagnostikována hypoxicko-ischemická encefalopatie, decerebrační spasticita a vigilní kóma. Ačkoliv prognóza uzdravení byla velmi nízká, několik týdnů po podání se stav dítěte začal zlepšovat.
V klinických studiích se zkoumá její využití při léčbě dětské mozkové obrny, diabetu nebo ztráty sluchu.

Mezenchymální stromální buňky (MSC) z tkáně pupečníku mají regenerační a protizánětlivé schopnosti a lze je využít například při 3D biotisku. Již nyní jsou experimentálně aplikovány při léčbě neurologických onemocnění, poranění míchy či těžkých zápalů plic. MSC slouží také jako doplňková léčba při transplantacích krvetvorby, kde omezují rejekci krvetvorného štěpu příjemcem.

První použití

Poprvé byla transplantována v roce 1988 pětiletému chlapci, který trpěl Fanconiho anémií. Transplantace byla úspěšná a pacient je dodnes zdráv.

První klinická studie s MSC byla již v roce 1995; od té doby byly zahájeny stovky studií.

Svým terapeutickým potenciálem se tkáň pupečníku a pupečníková krev doplňují.