fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Tkáň pupečníku

Co je tkáň pupečníku?

Tkáň pupečníku je v podstatě část pupeční šňůry Vašeho dítěte. Pupeční šňůra („pupečník“) spojuje placentu s dítětem a umožňuje transport krve z placenty k plodu a zpět. Po porodu je pupečník zaškrcen (podvázán) a přestřižen, dítě je tak definitivně odděleno od matky. V této fázi je možné provést odběr tkáně pupečníku a pupečníkové krve. Zbytek pupečníku zůstává spojen s placenou, po porodu placenty je spolu s ní obvykle likvidován.

Pupeční šňůra má v průměru 1 – 2 cm a dosahuje délky až 55 cm. Skládá se z obalů a vnitřní hmoty želatinové konzistence – tzv. Whartonova rosolu, který je bohatý na mezenchymální kmenové buňky. Pupečníkem podélně probíhají tři cévy, dvě pupečníkové tepny a jedna pupečníková žíla.

Proč je tkáň pupečníku unikátní?

Tkáň pupečníku (Whartonův rosol, perivaskulrání tkáně i obal pupečníku) obsahuje různé typy kmenových buněk, které pocházejí z období raného vývoje dítěte. Nejdůležitějšími z nich jsou tzv. mezenchymální kmenové buňky (MSC). Nacházejí se i v pupečníkové krvi, nicméně v mnohem menší míře než v pupečníkové tkáni.

Vlastnosti mezenchymálních buněk (MSC) tkáně pupečníku:

  • Mají významný léčivý potenciál – u mnoha nemocí a mohou přispět k léčbě i v případech, kdy běžná a v současnosti standardně dostupná léčba nepomáhá.
  • Jsou Vaše vlastní – získávány při narození miminka naprosto bez rizika a bolesti pro matku i dítě.
  • Jedná se o zdravé a velmi mladé buňky – nezatížené vlivy škodlivého prostředí, životním stylem ani stárnutím s možností trvalého uchování těchto unikátních vlastností.
  • Jsou bezpečné – jejich využití není žádnou neznámou. Regenerativní a moderní medicína je úspěšně v klinických studiích využívá už mnoho let.
  • Mohou pomoci – nejsou imunogenní, je možné je podat kterémukoliv člověku bez nutnosti tkáňové shody.
  • Dobře se množí – v laboratorních podmínkách je lze rychle a bezpečně namnožit kultivací.
  • Více terapeutických dávek – je lze uchovat ve více terapeutických dávkách.

Díky těmto vlastnostem mohou být použity pro léčbu širokého spektra závažných zdravotních stavů, jako je například ischemické poškození srdce, imunitně podmíněné choroby, osteoartróza nebo komplikace vznikající po transplantaci kostní dřeně.

Proč skladovat tkáň pupečníku v Rodinné bance?

Jako jediná organizace v ČR nabízíme uložení tkáně pupečníku jako samostatný produkt.

Z tkáně pupečníku lze vyrobit a zakonzervovat buněčný lék obsahující vysoký počet standardně připravených, namnožených a ověřených mezenchymálních kmenových buněk.

Využití tkáně pupečníku

V současné době probíhá více jak 50 klinických studií, které zkoumají terapeutické výhody buněk z tkáně pupečníku pro mnohá onemocnění, jako např.:

GVHD (Graft versus host disease) – reakce štěpu proti hostiteli / Mozková mrtvice / Alzheimerova choroba / Diabetes / Onemocnění jater / Kardiomyopatie / Ulcerózní kolitida / Revmatoidní artritida / Osteoartritida / Roztroušená skleróza / Poranění míchy / DMO

Prozatím neexistuje žádné schválené klinické použití MSC z tkáně pupečníku. Veškeré lékařské zákroky popisující využití MSC z tkáně pupečníku byly prozatím provedeny v rámci klinických studií nebo experimentální léčby.

Klinické studie a výzkum

Klinická hodnocení je možné vyhledávat na webové stránce http://clinicaltrials.gov

I my tuto oblast aktivně sledujeme, abychom nastávajícím rodičům podávali vždy aktuální informace. Stručný přehled o aktuálním vývoji využívání pupečníkové krve a tkáně pupečníku v buněčné terapii a regenerativní medicíně naleznete v kapitole  Probíhající klinické studie.

Odběr tkáně pupečníku

Odběr tkáně pupečníku provádí porodní asistentka nebo lékař po narození dítěte, po podvázání a přestřižení pupeční šňůry. Odběr trvá jen několik minut, nebolí ani maminku, ani dítě a nepředstavuje pro ně žádné riziko.

Odběr tkáně pupečníku lze uskutečnit i v případě porodu císařským řezem a v případě dotepání pupečníku.

Odběr tkáně pupečníku

Odběr tkáně pupečníku provádí porodní asistentka nebo lékař po narození dítěte, po podvázání a přestřižení pupeční šňůry. Odběr trvá jen několik minut, nebolí ani maminku, ani dítě a nepředstavuje pro ně žádné riziko.

Odběr tkáně pupečníku lze uskutečnit i v případě porodu císařským řezem a v případě dotepání pupečníku.

Prohlédněte si jak vypadá zpracování tkáně pupečníku v našich laboratořích