



Kontakty

Národní centrum pupečníkové krve
Areál Fakultní nemocnice Ostrava
Dr. Slabihoudka 6232/11
708 00 Ostrava
Česká republika
Máte na nás dotaz?
Časté dotazy
Pokud je pupečníková krev správně kryokonzervována, může být skladována desetiletí a po rozmrazení budou buňky v ní stále vitální a schopné plnit svoji funkci. Nejstarší vzorek pupečníkové krve byl rozmrazen po 24 letech. Další testy budou provedeny na vzorku pupečníkové krve po 30 letech. Vědci však věří, že skladovatelnost správně zamrazené pupečníkové krve je neomezená a může být skladována v tekutém dusíku nebo jeho parách prakticky napořád.
Přestřižení pupeční šňůry za 30-60 sekund po porodu je bezpečné pro dítě a přesto umožní provedení odběru adekvátního množství pupečníkové krve. Při delším dotepání, až třeba 5 minut, objem pupečníkové krve, kterou lze odebrat, rapidně klesá. Důležitost dotepání se přisuzuje zejména u nedonošených dětí. U plně vyvinutých dětí v provedených studiích nebyly rozdíly v hladině feritinu či incidence anémie, pokud byl či nebyl pupečník dotepán.
Na kvalitu tkáně pupečníku nemá dotepání žádný vliv. Tkáň lze odebrat i v případech, kdy si rodička přeje dotepání několik minut.
O době přestřižení pupeční šňůry rozhoduje personál porodnice provádějící vlastní porod a vždy je brán zřetel zejména na zdraví dítěte a rodičky. Množství odebrané pupečníkové krve závisí i na dalších faktorech jako je tloušťka pupeční šňůry a množství zbylé krve v ní, síla stěn cév, srážlivost krve a řada dalších faktorů.
Lze říci, že na základě doporučení Americké asociace porodníků a gynekologů (ACOG) a Společnosti kanadských porodníků a gynekologů (SOGC), pokud matka netrpí nedostatečným přísunem železa v průběhu těhotenství a je nejméně ve 37. týdnu gravidity, přestřižení pupeční šňůry za 30 - 60 sekund po porodu je bezpečné pro dítě a přesto umožní provedení odběru adekvátního množství pupečníkové krve.
Čtěte dále: Kdy je ten správný čas na přestřižení pupeční šňůry?
Ano, pupečníková krev Vašeho miminka neopouští hranice České republiky a v případě potřeby může být do několika málo hodin k dispozici.
Při císařském řezu pupečníkovou krev odebrat lze a odběry se provádějí. Vždy však záleží na rozhodnutí lékaře podle konkrétní situace na porodním sále.
Odběr pupečníkové krve a tkáně je naprosto bezpečný pro matku i dítě. Odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku probíhá až po přestřižení pupeční šňůry. Dítě je v době odběru již od pupečníku odděleno a v péči zdravotnického personálu nebo u maminky na bříšku. Odebíraná krev a tkáň, jsou vlastně krev a tkáň, které by skončily jako biologický odpad a byly zlikvidovány. Vy si tento cenný materiál můžete nechat uložit s vědomím, že děťátku nic špatného nehrozí. Odběr krve i tkáně trvá několik minut a provádí jej porodní asistentka případně lékař. Průběh porodu není narušen přítomností další osoby. Mamince dítěte jsou odebrány dvě zkumavky žilní krve, pro kontrolu povinných k vyšetření povinných znaků krví přenosných nemocí.
V případě, že odborný lékař diagnostikuje onemocnění, dle jeho závažnosti a progrese sám rozhodne o případné hospitalizaci pacienta na oddělení, kde konkrétní onemocnění léčí. Je třeba lékaře upozornit, že pacient má uloženu pupečníkovou krev a poskytnout mu protokol o kontrole (posíláme spolu s certifikátem o uložení), kde jsou uvedeny výsledky vyšetření pupečníkové krve a údaje o jejím množství a „bohatosti“. Zároveň však upozorňujeme, že rozhodnutí o způsobu léčby pacienta je plně v kompetenci jeho ošetřujícího lékaře, který na podkladě výsledků vyšetření může nebo nemusí v konkrétním případě aplikaci pupečníkové krve doporučit. Aplikace pupečníkové krve se způsobem provedení neliší od běžné transfúze a je hrazena ze zdravotního pojištění.
Odběr novinek
Aktuální zprávy o výzkumu a využití pupečníkové krve. Zanechte nám Váš e-mail a už Vám neunikne žádná novinka o využití pupečníkové krve.
Odesláním uděluji výslovný souhlas se zpracováním mých osobních údajů.