fbpx

K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Od výzkumu k léčbě

"Buňky jsou základními jednotkami života. Pokud lidem poskytneme možnost mít své vlastní zdravé buňky uložené, zatímco věda bude pracovat na stále lepších a lepších buněčných terapiích, myslím, že to může lidem poskytnout velmi osobní zdroj pro zlepšení jejich zdraví v pozdějším věku."
david_scadden
Prof. Dr. David Scadden
spoluzakladatel Harvard Stem Cell Institute a GoodCell

Pupečníková krev a tkáň v klinických studiích

Aktualizováno v červnu 2022. Zdroj: Parents Guide

0
klinických studií s využitím pupečníkové krve

Od počátku pokročilé buněčné terapie pupečníkovou krví do konce roku 2021 bylo na celém světě registrováno 276 klinických studií s pupečníkovou krví. V červnu 2022 jsme zkontrolovali stav těchto studií a zjistili jsme, že na 281 místech probíhá nábor do 110 studií s pupečníkovou krví, a to jak pokročilé terapie, tak tradiční transplantace.

Vlastní pupečníková krev byla poprvé u nás aplikována dvouletému dítěti po tonutí, kterému byla diagnostikována hypoxicko-ischemická encefalopatie, decerebrační spasticita a vigilní kóma. Několik týdnů po podání se stav dítěte začal zlepšovat. V klinických studiích se zkoumá její využití při léčbě dětské mozkové obrny, diabetu nebo ztráty sluchu.

0
klinických studií s využitím tkáně pupečníku

Aktualizovali jsme také naše statistiky o pokročilé buněčné terapii pupečníkovou tkání a dalšími perinatálními zdroji, jako je placenta a amniotická membrána. Kumulativně do konce roku 2021 bylo provedeno 464 studií se samotnou tkání pupečníku a 151 studií s jinými perinatálními tkáněmi a kombinacemi perinatálních tkání.

Mezenchymální stromální buňky (MSC) z tkáně pupečníku mají regenerační a protizánětlivé schopnosti a lze je využít například při 3D biotisku. Již nyní jsou experimentálně aplikovány při léčbě neurologických onemocnění, poranění míchy či těžkých zápalů plic. MSC slouží také jako doplňková léčba při transplantacích krvetvorby, kde omezují rejekci krvetvorného štěpu příjemcem.

Klinická pracoviště aplikující vlastní pupečníkovou krev v Česku a EU

V případě, že budete potřebovat pupečníkovou krev pro léčbu, obraťte se bez obav na nás a naše lékaře. Uděláme maximum, abychom Vám pomohli s vyhledáním vhodného klinického pracoviště. Přehled některých vybraných nemocnic Evropě naleznete na mapě níže. Pokud rozhodne ošetřující lékař o využití pupečníkové krve, je aplikace v Česku hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je možné využít také kliniky se zkušenostmi s aplikací pupečníkové krve v Evropské unii.

Institut Jules Bordet

Malacky

FN Brno

Pupečníková krev

Experimentální léčba hypoxicko-ischemické encefalopatie

Pozitivní účinky buněčné terapie u hypoxicko-ischemické encefalopatie (jedna z Honzíkových diagnóz) byly popsány vědeckými týmy v mnoha odborných článcích. Například v prestižním odborném časopise Pediatric Research byla již v roce 2017 publikována studie využití buněčné terapie novorozenecké hypoxicko-ischemické encefalopatie, která otevírá otázku vytvoření nových protokolů pro prevenci ischemického poškození mozku.

Dále se lze opřít o studie dr. Joanne Kurtzberg z Duke University, ale také o Yoshiaki Sato (Nagoya University Hospital, Nagoya) a Masahiro Tsuji (Kyoto Women’s University, Kyoto, Japan) a dále o již zmiňovaný pediatrický výzkum nebo jiný pediatrický výzkum publikovaný Pedro M. Pimentel-Coelho, Paulo H. Rosado-de-Castro, Lea M. Barbosa da Fonseca a Rosalia Mendez-Otero (Universidade Federal do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazílie) dále například o kazuistiku A. Jensena a E. Hamelmanna (Ruhr-University Bochum, Německo).

Sourozenecké podání pro léčbu hypoxie

Byly rovněž zaznamenány případy využití sourozenecké pupečníkové krve pro léčbu kóma po tonutí. Ani ne tříletá Sofie téměř utonula, když se pod ní prolomil led. Stav dívky byl hodnocen jako kritický. Diagnóza: hypoxicko-ischemické poškození CNS, decerebrační rigidita. Sama neměla uchovanou vlastní pupečníkovou krev, ale v té době byla její matka těhotná a očekávala druhou holčičku. Lékaři jí poradili, aby se použila její pupečníková krev pro léčbu. Naštěstí byla krev kompatibilní a po první transfúzi se vše začalo obracet k lepšímu. Zmizely křeče a neurologický deficit, po dvou měsících začala Sofie sama polykat.

Mimo terapii pupečníkovou krví, Sofie pravidelně podstupovala různé rehabilitační programy. Její matka si myslí, že to ale byla právě pupečníková krev, která zapůsobila na Sofiino tělo jako elixír života a nakopla jej k regeneraci. „Kmenové buňky pupečníkové krve jsou jako chytrý doktor, jakmile se dostanou do těla, putují tam, kde jsou potřeba k léčbě“. Dnes je to již deset let po léčbě a Sofie chodí do osmé třídy. Na začátku léčby byla naprosto paralyzované dítě a po několika letech terapie je z ní šťastná holčička. Stále má problémy s řečí a s matematikou, ale chodí do školy a komunikuje s ostatními dětmi.

Důležité zdroje k pokroku ve zkoumání a využití pupečníkové krve

01
Klinická studie
Neonatální hypoxicko-ischemická encefalopatie. Studie bezpečnosti a proveditelnosti léčby s autologními kmenovými buňkami z pupečníkové krve (NEOSTEM).
02
Výzkum
Zkoumání pupečníkové krve jako prevence dětské leukémie.
03
Odborný článek
Budoucí perspektivy buněčné terapie novorozenecké hypoxicko-ischemické encefalopatie
04
Nová léčba
FDA schválila první lék na bázi expandované pupečníkové krve v laboratorních podmínkách

Tkáň pupečníku

Využití MSC z pupečníku v terapíích (experimentálně)

Roztroušená skleróza

Parkinsonova nemoc

Demence

Alzheimerova choroba

Poúrazová poškození CNS

Mozková obrna

Amyotrofická laterální skleróza

Chronický únavový syndrom

Cévní mozková příhoda

Srdečně-cévní onemocnění

Erektilní dysfunkce

Artritida

Osteoartritida

Komplikace sportovních zranění

Zlepšení sportovního výkonu

Crohnova nemoc

Cirhóza jater

Peptické vředy

Chronická pankreatitida

Diabetes

Diabetická noha

CHOPN

Cystická fibróza

Astma

Chronická rinitida

Imunoterapie

Neplodnost (gynekologické problémy)

Anti-aging

Estetické aplikace – léčba kožních problémů

Čtyřnásobný nárůst studií s MSC z pupečníku

V posledních letech výrazně roste počet klinických studií, které využívají mezenchymální stromální buňky (MSC) z pupečníkové tkáně pro léčbu širokého spektra onemocnení. Za posledních 7 let vzrostl počet zahájených studií v daném roce více než čtyřnásobně.

Čtyřnásobný nárůst studií s MSC z pupečníku

V posledních letech výrazně roste počet klinických studií, které využívají mezenchymální stromální buňky (MSC) z pupečníkové tkáně pro léčbu širokého spektra onemocnení. Za posledních 7 let vzrostl počet zahájených studií v daném roce více než čtyřnásobně.

Příklady odborných publikací - tkáň pupečníku

01
Publikace
Preklinická studie mezenchymálních stromálních buněk z pupečníku pro obnovu ischemické srdeční tkáně.
02
Publikace
Mezenchymální stromální buňky derivované z pupečníku u kardiovaskulárních onemocnění.

Další publikované klinické studie

Léčba pupečníkovou krví zvyšuje svoji prestiž. Duke podává řadu patentů

Patentové právo je velmi složitá oblast. Patent je právní ochrana vynálezu, která...

Transplantace mezenchymálních stromálních buněk zlepšuje výsledky pacientů s pneumonií způsobenou COVID-19

Nově identifikovaný infekční vir způsobující onemocnění COVID–19 se stává globální světovou výstrahou...

Koronavirus: Tkáň pupečníku obsahuje kmenové buňky. S jejich využitím evidujeme úspěšné vyléčení několika pacientů s COVID-19

Koncem února tohoto roku se objevily na nejdůležitějším webu evidujícím klinické studie...

Koronavirus: Pacientku v Číně zachránili stromálními buňkami z tkáně pupečníku

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila koronavirus (onemocnění COVID-19) za „ohrožení veřejného zdraví...

Příběh Emy. Využití pupečníkové krve při operaci rozštěpu páteře

Malá Ema se narodila v roce 2015. Již během těhotenství rodiče Emy věděli,...

Dobré zprávy pro rodiny, které mají děti s mozkovou obrnou

Potvrzuje se neskutečný potenciál kmenových buněk, pocházejících z pupečníkové krve, která byla...

Krev z pupečníku byla využita úspěšně k léčbě lymfoblastické leukémie

Patnáctiletý chlapec Quentin Murray z New Orleans (USA) se jako první na...

Naděje budoucnosti? Nové důkazy o schopnostech perinatálních tkání

Perinatální tkáně jsou jedinečným zdrojem mladých buněk Zdroj: INSTORY.CZ Perinatální tkáně a...

Nové důkazy o regeneračních schopnostech perinatálních tkání: tkáň pupečníku by mohla pomáhat v léčbě roztroušené sklerózy

Klinická studie publikována v březnu 2018 v Journal of Translational Medicine potvrzuje schopnost perinatálních...